Ölüm Aylığından ’65 Yaş’a Geçene Daha Yüksek Gelir / Okan Güray Bülbül

65 yaş aylığı, ölüm aylığını geçti. Anne-babanın aldığı ölüm aylığı, temmuz itibarıyla 637 TL’nin altındaysa 65 yaş aylığı bağlatmak için gerekli diğer şartlar da varsa, ölüm aylığını kestirip, 65 yaş aylığına başvurabilir.

65 yaş aylığı, 2018’de yüzde 100 zamlanmıştı. Diğer yandan 65 yaş aylığı almak için gerekli gelir şartında da, 65 yaş üstü kişinin yaşadığı hanenin gelirine değil, yalnızca kişinin eşinin ve kendisinin geliri baz alınmaya başlandı. Böyle olunca da pek çok kişi 65 yaş aylığı alabilir hale geldi. Bu durum 65 yaş aylığı almak için ölüm aylığı kestirilmesine kadar vardı. Peki, ölüm aylığı kestirilerek 65 yaş aylığı alınabilir mi?

1.829 LİRAYI GEÇMEMELİ

Çocuğun ölümü halinde geride kalan anne-babaya ölüm aylığı bağlanabilir. Anne-babanın çocuğunun ölümü nedeniyle ölüm aylığı alabilmesi için, ölen kişinin eş ve çocuklarından kalan ölüm aylığı hissesi bulunması gerekir. Ölüm aylığından hisse kalmasının yanında, anne-babanın gelirinin asgari ücretin net tutarından daha az olması gerek. Bu yıl için gelirin 1.829 TL’yi geçmemesi şart. Ayrıca anne-babanın başka bir ölüm aylığı almaması ya da emekli olmaması gerek. Anne-baba eğer 65 yaşın üzerindeyse, artan hisse olup olmadığına bakılmaksızın ölüm aylığı bağlanabiliyor.

HANGİ KRİTERLER ARANIYOR?

65 yaş aylığından yararlanmak için bazı temel şartlar var. İlk şart, yaşı doldurmak. İkinci şart emekli aylığı, malullük aylığı, yetim aylığı, dul aylığı veya sürekli iş göremezlik geliri almıyor olmak. Yani emekliler, maluller, dul ve yetimler ile sürekli iş göremezlik geliri alanlar bir de 65 yaş aylığı alamıyorlar. Bu kişiler hakkında gelir sorgulaması dahi yapılmıyor.

TEMMUZ İTİBARIYLA 637 TL

Temmuz ayı itibarıyla 65 yaş aylığı 637 TL. Ölüm aylığının miktarı ise ölen kişinin çalışırken ödediği prim tutarına göre farklılaşıyor. 65 yaş aylığındaki zamlar sonrası, ölüm aylığı alan anne-babaların ölüm aylığından aldığı yüzde 25’lik hissenin, 65 yaş aylığından düşük olması durumu yaşanmaya başladı. Buna göre anne-babanın aldığı ölüm aylığı eğer temmuz ayı itibarıyla 637 TL’nin altındaysa, 65 yaş aylığı bağlatmak için gerekli diğer şartlar da söz konusu ise, ölüm aylığını kestirip, 65 yaş aylığına başvurabilir. Daha sonra istenirse SGK’ya başvuruda bulunarak ölüm aylığını tekrar bağlatarak 65 yaş aylığını kestirebilir. SGK konuyla ilgili yayımladığı genel yazıda bu durumda anne-babanın ölüm aylığından feragat dilekçesinin işleme alınacağını ve daha sonra tekrar aylık bağlatma talebi gelirse, ölüm aylığının tekrar bağlanacağını belirtti.

SGK’ya feragat dilekçesi

Çocuğundan dolayı aldığı ölüm aylığı 637 TL’den düşük olan, eşiyle birlikte toplam geliri 609 TL’nin altında olan, emekli olmayan, dul veya yetim aylığı almayan anne-babalar, SGK’ya çocuklarından dolayı aldıkları ölüm aylığından feragat dilekçesi vererek aylıklarını kestirdikten sonra; 65 yaş aylığına başvurup, muhtaçlık sınırı kontrolü yaptırıp 65 yaş aylığı bağlatabilirler.

Muhtaçlık sınırının altında olmalı

65 yaş aylığı için bir de muhtaçlık sınırının üzerinde gelir olmaması şartı var. 65 yaşını geçmiş, emekli olmayan, malullük aylığı, yetim aylığı, dul aylığı, sürekli iş göremezlik geliri ve nafaka almayan ve çalışmayan kişiler ancak muhtaçlık sınırının altında gelirleri varsa, 65 yaş aylığından yararlanabiliyor. Bu yıl itibarıyla 65 yaş üstü kişinin ve eşinin kişi başına düşen ortalama geliri 609.6 TL’nin altındaysa bu kişiye aylık bağlanabiliyor.

Akşam Gazetesi | 28.08.2019

About Author

Comments are closed.