İşsize 10 Ay 2 Bin 31 TL Maaş! İşte İşsizlere Sağlanan Destekler…

Google+ LinkedIn +

Ülkemizde çalışanlar kadar işsizlere de destekler var. İşsizlik maaşı ile 2 bin 31 liraya varan ödeme gerçekleştirilirken, yeni iş imkanları sağlanıyor, kurslar açılıp günlük ödeme de yapılıyor. Peki kreş yardımından herkes yararlanabilecek mi? İşsizlik maaşına başvuranlar bu haktan ne kadar faydalanabilir? Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem merak edilen tüm soruları sizler için cevapladı. İşte işsizlere sağlanan destekler…

İstihdamın önünü açacak birçok teşvik ve uygulamaya imza atılırken, işsiz kalanlar için de çeşitli destek mekanizmaları devreye giriyor. İşşizlerin yeni iş bulana kadar geçen sürede hem hayatlarını devam ettirmeleri kolaylaştırılıyor, hem de yeni bir meslek edinmeleri sağlanıyor.

Özellikle işsizlik maaşını almanın önündeki kesintisiz 120 gün engelinin kaldırılması büyük memnuniyet uyandırdı. İşte işsizlere sağlanan 8 destek…

● 10 AYA KADAR 2.031 LİRA MAAŞ: İşsizler prim şartlarını tamamladıklarında, çalışma sürelerine göre 10 aya kadar süreyle maaş alabiliyor. Bu maaştan sadece damga vergisi kesiliyor. Aylık bin 15 ile 2 bin31 lira arasında ödeniyor.

● İŞBAŞI EĞİTİMi: İŞKUR’a kayıt yaptıran işsizler, işbaşı eğitim programlarına da katılabiliyor. Tarımsal faaliyette bulunanlar ile isteğe bağlı sigortalı sayılanlar, sosyal yardım, engelli maaşı ile dul ve yetim aylığı alanlar da işbaşı eğitim programından yararlanabiliyor.

● AYDA 1.010 LİRA HARÇLIK: İşbaşı eğitim programları haftada 45 saat, ayda 26 gün olarak uygulanıyor. Günlük 77,70 lira ödenirken; bu rakam öğrenciler için 58,27, işsizlik ödeneği alanlar için 38,85 lira olarak uygulanıyor. İşsizlik maaşı alanlar, bu kurslara da katılabiliyor. Aylık gelir, harçlık ve işsizlik maaşıyla 3 bin 41 lirayı bulabiliyor.

 DANIŞMANLIK HİZMETİ:İŞKUR işsizlere danışmanlık hizmeti de veriyor. İş ve meslek danışmanları işsizlerin istihdamı için destek sağlıyor. Bunun için ilave bir ücret de alınmıyor.

● ANNELERE 400 LİRA KREŞ DESTEĞİ:
Sanayi mesleklerinde düzenlenecek işbaşı eğitim programlarına ve kurslara katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 lira ödeme yapılıyor.

● SAĞLIK PRİMLERİ ÖDENİYOR:
İşsizlik ödeneği alan ya da işbaşı eğitim programlarına katılan işsizlerin iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ile Genel Sağlık Sigortası prim giderleri karşılanıyor. Böylece bu süre içinde işsizin kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu eş ve çocukları sağlık hizmetlerinden diğer sigortalılar gibi ücretsiz yararlanabiliyor.

● MESLEK EĞİTİM KURSU: Kuruma kayıtlı işsiz olanlar, 15 yaşını tamamlamak, yetiştirilecekleri mesleğe uygun özelliklere sahip olmak, işverenin aradığı özel şartları taşımak şartlarıyla açılacak kurslara katılıp yeni bir meslek ediniyor.

● KURSİYERE HARÇLIK: Kurslar, günlük en az 5, en fazla 8 saat ve haftada 6 günü geçmemek üzere en az 30, en fazla 40 saat olabiliyor. Kursiyer zaruri gideri günlük 30 lira ila 50 lira arasında değişiyor.

Takvim Gazetesi | 14.05.2019

Share.

About Author

Yorum Bırak