Şükrü Kızılot’u kaybettik

Google+ LinkedIn +

 

Verginin gülen yüzü, Gazi Üniversitesi Emekli Öğretim üyesi Prof. Dr. Şükrü Kızılot vefat etti.

Gazi Üniversitesi Emekli Öğretim üyesi Prof. Dr. Şükrü Kızılot 59 yaşında vefat etti. Yaklaşık üç yıl önce ofisinde arkadaşları ile yemek yerken aniden fenalaşan ve beyin kanaması geçirdiği anlaşılan Şükrü Kızılot, Ankara Güven ve Dışkapı hastanelerinde uzun süre tedavi gördü.

Bir ara yurt dışında da tedavi gören ve durumu giderek iyileşen Şükrü Kızılot yaklaşık 15 gün önce yeniden rahatsızlandı ve Güven Hastenesi’ne kaldırıldı. Son üç gündür yoğun bakımda tutulan Vergi Uzmanı Kızılot saat 16:00 civarında vefat etti.

HERKESİN ŞÜKRÜ HOCASI

Ankara’nın hemen hemen her kesiminde tanınan, gazetelerde yazarlık, mali konularda danışmanlık yapan, aynı zamanda maliyenin güldüren yönlerine de kitaplarda toplayan Şükrü Kızılot’un vefatı kısa sürede duyuldu.

Avukat Zuhal Kızılot ile evli olan, Onur, Şükran ve Bulut’un babası Şükrü Kızılot’un cenazesi yarın Ankara Kocatepe Camiinde kılınacak ikindi namazının andından Gölbaşı Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

İLK KİTABINI 21 YAŞINDA YAZDI

Türkiye’de vergi denilince akla gelen ilk isim olan Kızılot, 2012 yılında 32 yıldır eğitim verdiği Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümünden emekli olmuştu.

Duayen isim ilk vergi kitabını 21 yaşında yazmıştı. Kızılot, ilk kitabının ilginç öyküsünü şöyle anlatmıştı: “O zaman henüz 21 yaşındaydım. Bir kitapçıya gidip kendimi tanıttım ve birkaç kitabımı verip incelemesini rica ettim. Adama bir bana bir kitaba baktı ve kabul etmedi. İkinci kitapçıdan da aynı tepkiyi aldım. Kitabımı konsinye olarak dahi raflarına koymuyorlardı. Üçüncü kitapçıya gittiğimde `Şükrü Kızılot’un oğluyum, babam böyle bir kitap yazdı, işleri çok yoğun dağıtımı ben yapıyorum´ diyerek kendimi tanıttım. Kitapçı ilk etapta rafına 10 tane koymayı kabul etti. Sorun çözülmüştü. Artık yazdığım her yeni kitabı `babam yazdı´ diyerek kitapçıya satıyordum. Birgün kitaplarımı satan kitabevinin sahibi babamla tanışmak istedi, kendisine vergiyle ilgili önemli bir konuda danışmak istediğini söyledi. Sorusunu benim yanıtlayabileceğimi söyledim, şaşırdı. Bu arada yayınlanan kitap sayısı 7’yi bulmuştu. Türkiye’de İnşaat Muhasebe Sistemi’ni kuran kişiyim. Bu kitabı kitapçıya götürdüğümde artık Şükrü Kızılot olduğumu açıkladım.”

Sözcü Gazetesi | 22.08.2017

Share.

About Author

Yorum Bırak