İşsizlik ödeneğinden kimler yararlanabilir? / İbrahim IŞIKLI

Google+ LinkedIn +

İşsizlik ödeneği, daha önce bir işyerinde çalışmış ve çeşitli nedenlerle işsiz kalan bireylerin gelir kaybını gidermek amacıyla işsizlik fonundan ödenen bir ödenek olup zorunluk işsizlik sigortasının kapsamında verilmektedir. İşsizlik ödeneğinden yararlanabilmek için işçinin üç şartı yerine getirmesi gerekmektedir. Bunlar; prim ödeme şart (son üç yıl içerisinde 600 gün prim ödemiş olma), işten ayrılmadan önceki 120 gün kesintisiz çalışma şartı ve iş kaybının nedenleridir.

***

En az 6 ay, en çok 10 ay süreyle ödenek alınır!

İşsizlik ödeneğini almaya hak kazanan çalışanlar için işsizlik ödeneği süresi;
a) 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,
b) 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
c) 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gündür.
İşsizlik ödeneği süresi, en az 6 ay, en çok 10 ay süreyle verilmektedir.

***

İşten çıkış kodu önemli!

İşsizlik ödeneğine hak kazanabilmek için işsizliğin nedeninin haklı bir gerekçe olmayan iradeye bağlı olmaması gerekir. Genel bir ifadeyle işçinin istifa etmesi gibi veya kendisine haklı nedenle fesih yetkisi vermeyen bir durumun olmaması gerekir. Bu anlamda uygulamada işçinin işten ayrılma nedenine bakılarak işsizlik ödeneğine hak kazanıp kazanmadığı kontrol edilmektedir. Böyle bir durumda ise kontrol mekanizması işten ayrılış nedeni için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen işten çıkış kodlarına göre işlemektedir.
İşsizlik ödeneğine hak kazanabilmek için ön koşullardan biri de işten ayrılma tarihindeki son 120 içerisinde herhangi bir şekilde kesintisiz çalışmış olmalıdır.

***

İşsizlik ödeneği en çok 1.623,60 tl!

İşsizlik ödeneği günlük olarak hesaplanmaktadır. Buna göre sigortalının işten ayrıldığı tarihten önceki dört ayda prime esas kazançları dikkate alınarak günlük ortalama brüt kazancının yüzde kırkı kadar işsizlik ödeneği hesaplanır. İşsizlik ödeneğinin aylık miktarı brüt asgari ücretin %80 ini geçemez.
2018 yılında geçerli olan asgari ücret 2.029,50 TL olduğundan aylık işsizlik ödeneği tutarı en az 811,80 TL ve en yüksek tutar ise 1.623,60 TL olacaktır.

Dünya I 07.05.2018

Share.

About Author

Yorum Bırak